Návykový rok 2019

31.12.2018

Návyky nejsou zlozvyky!

Ano, návyky nejsou zlozvyky. Tedy dobré návyky. A ty dobré návyky spadající do škatulky osobního rozvoje představuje ve své knize 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephen R. Covey. Coveyho návyky mi přijdou natolik užitečné, že bych se s vámi o ně chtěla během roku 2019 dělit a společně s vámi si je osvojit. Přečíst knihu je totiž jedna věc. Ale zapamatovat si její obsah a ještě jej převést do praxe, je věc druhá, co si budeme. V tomto článku se tedy něco o Coveyho knize dočtete. Především pak to, v čem je jiná, než ostatní knihy o osobním rozvoji. A ještě v lednu se vrhneme na první návyk! :)

Možná se ptáte, v čem je Coveyho kniha tak výjimečná? Covey se podíval na populární knihy zabývající se osobním rozvojem a podobnými tématy, které vyšly v posledních letech. Když sami zajdete do knihkupectví, najdete tam v sekci osobní rozvoj desítky až stovky knih s podobnými názvy jako jak zlepšit time management, jak vést firmu a tým, jak vychovávat děti, jak mít skvělý partnerský vztah apod. Jedná se většinou o konkrétní tipy, jak změnit své chování, dělat věci jinak a v daných oblastech se zlepšit. Nikdo neříká, že jsou tyto knihy špatné. Ba naopak. Dokonce nám tyto knihy mohou opravdu i pomoci, náš problém vyřešit. Často se však děje, že se nám nápady z knih nedaří dlouhodoběji udržet, nové znalosti efektivně uvést do každodenní praxe a cítit se v nich dobře. Pořád to není "ono". Covey píše, že tyto knihy a celkově celá éra osobního rozvoje poslední doby se zabývají tzv. etikou osobnosti, kde platí rovnice mám problém = přečtu si knihu nebo si zajdu na seminář, který se zabývá praktickými radami, jak s tímto problémem zatočit, a když vše budu používat, bude po problému. Laicky řečeno. Dle Coveyho někdy zapomínáme na základ, na pomyslnou základovou desku etiky osobnosti, kterou nazývá jako etiku charakteru. Charakterem se zabývaly knihy předtím, než přišla současná éra etiky osobnosti. Podle etiky charakteru je potřeba jít hlouběji v našem myšlení a zabývat se obecnými principy, na kterých stojí úspěšný a spokojený život a mezilidské vztahy. Mohou to být právě naše charakterové rysy, na kterých je třeba pracovat, abychom náš problém úspěšně a dlouhodobě vyřešili (trpělivost, vytrvalost, spolehlivost, naslouchání druhým apod.). Když to vezmeme prakticky, můžete si pořídit příručku, která mluví o tom, jak být dobrým partnerem či partnerkou a bod po bodu zkoušet aplikovat, co se v příručce píše (po příchodu domů políbit manžela/ku, zeptat se jak se měl/a celý den a co se dělo v práci, pomoci v domácnosti atd.), pokud ale nebudete partnerovi naslouchat a reagovat na jeho aktuální potřeby, možná si nevšimnete, že dnes přišel váš partner nebo partnerka z práce tak rozčilený, že nemá náladu řešit rodinný rozpočet, ale raději by si dal kafe a bavil se o tom, co se přihodilo. 

Velmi zajímavý je také Coveyho pojem rovnováhy mezi produktivitou a produktivní schopností. Covey jej prezentuje na příkladu jakéhokoli stroje - když jej pořídíme, stroj je velice produktivní, bude fungovat i pokud o něj nebudeme pečovat a vykonávat pravidelnou údržbu. Za nějaký čas však začne ztrácet na výkonnosti nebo bude poruchový, jednoho dne se zcela rozbije. Pokud bychom dbali o jeho produktivní schopnosti a pravidelnou údržbu prováděli, sice bychom možná nebyli natolik produktivní a nějaký čas věnovali právě údržbě, stroj by však zřejmě sloužil doteď. Nyní budeme muset vynaložit mnoho peněz na pořízení nového stroje, pravděpodobně mnohem více, než bychom ztratili pravidelnou údržbou. Stejně tak můžeme toto téma převést do manželství. I do Konzultárny mnohdy přicházejí partneři, kteří řeší svůj chátrající vztah. Jeden z partnerů se často zaměří na produktivitu (vydělávání peněz, péče o domácnost a celkově zabezpečení rodiny) a pozapomene pečovat o produktivní schopnosti, které jej mnohdy na počátku motivovali nebo byli jedním z impulsů k produktivitě - partnerství samotné (zapomene naslouchat, oceňovat partnera, nemá čas na společně trávený čas). 

Pokud jste dočetli až sem, podívejte se ještě krátce na přehled jednotlivých návyků. O proaktivním přístupu napíšu ještě v lednu.  

  1. Buďte proaktivní.
  2. Začínejte s myšlenkou na konec.
  3. To nejdůležitější dávejte na první místo.
  4. Myslete způsobem výhra/výhra.
  5. Nejdříve se snažte pochopit, potom být pochopeni.
  6. Vytvářejte synergii.
  7. Ostřete pilu. 

A teď ta výzva! Udělejte si rok 2019 návykový! V roce 2019 vám budu představovat jednotlivé návyky z Coveyho knihy a budu ráda, pokud se zapojíte a pokusíte se společně se mnou si jednotlivé návyky osvojit. Já na tom budu pracovat také a vynasnažím se přidávat i články, jak se mi daří. Pojďte do toho se mnou a dejte mi vědět, jak vám to jde! Třeba k příspěvku na Facebooku, Instagramu nebo do e-mailu.

Zdroje: 

COVEY, Stephen R. 7 návyků skutečně efektivních lidí. Praha: Management Press, 2017. 3. vydání. ISBN 978-80-7261-403-5